Jeżeli na powierzchni płyty kartonowo gipsowej zauważysz dziurę, to nie musisz od razu wpadać w panikę. Płyta karton gips to obecnie jedna z najpopularniejszych metod na wykonanie okładzin ściennych. Powierzchnia, jaką tworzy płyta karton gips jest idealnie równa i prosta. Lekka konstrukcja tego materiału oraz szybki i łatwy montaż sprawiają, że chętnie po niego sięgają także sami wykonawcy, którzy proponują go inwestorom jako alternatywę dla tynków tradycyjnych. Warto jednak wiedzieć, że suche tynki, bo tak nazywa się ta forma okładziny, podobnie zresztą jak ich wykonane tradycyjną metodą odpowiedniki, narażone są na uszkodzenia mechaniczne. W szczególności jeśli przy wykonaniu suchych tynków wykorzystane były zwykłe płyty o standardowych parametrach, bez konstrukcyjnych wzmocnień.
PŁYTA KARTON GIPS – NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE USZKODZENIA
Nie zdziwi zapewne nikogo fakt, że uszkodzenia płyt gipsowo kartonowych, częściej zdarzają się w domach zamieszkałych przez rodziny z małymi dziećmi. To właśnie najmłodsi domownicy, nieustannie testujący wytrzymałość ścian w domach i mieszkaniach, w trakcie nieostrożnej zabawy lub po prostu podczas zaspokajania ciekawości otaczającego ich świata, mogą przyczynić się do wystąpienia uszkodzenia płyty karton gips w postaci wklęśnięć, wgnieceń lub dziur. Chociaż i dorosłym domownikom zdarzają się czasem nieostrożne zachowania, np. podczas wnoszenia do domu mebli, może niechcący dojść do przypadkowego uderzenia w ścianę. Co skutkować będzie pojawieniem się na niej niechcianej pamiątki w postaci brzydkiej dziury. A radość z nowej, dizajnerskiej szafki pod telewizor zastąpią gorączkowe poszukiwania rozwiązania problemu.
Do najczęściej występujących uszkodzeń okładzin z płyt kartonowo gipsowych należą dziury właśnie dziury, czy ubytki spowodowane uderzeniem lub obiciem. Pierwsze co przychodzi do głowy po wystąpieniu takiego uszkodzenia, to myśl o konieczności wymiany całej płyty oraz wizja nadszarpniętego, kosztownym remontem, budżetu domowego.
Płyta kartonowo gipsowa jest jednak tak wdzięcznym w obróbce materiałem, że jej uszkodzenia nie muszą wcale oznaczać, że snute najczarniejsze scenariusze spełnią się. A naprawa dziury w ścianie, zajmie niewiele czasu oraz wygeneruje niewielkie koszty.
CO ZROBIĆ, GDY ZAUWAŻYMY, ŻE W PŁYCIE KARTON GIPS POJAWIŁA SIĘ DZIURA?
Najlepszym środkiem zaradczym na tego typu uszkodzenia jest wykonanie z kawałka płyty karton gips łaty, którą następnie wkleja się w miejsce powstałego ubytku. Jednak, aby ponownie cieszyć się równą powierzchnią o pięknej fakturze, należy przejść przez kilkuetapowy proces naprawczy, który w tym artykule opiszemy. Łatanie niechcianej w ścianie dziury zaczynamy od dokładnego określenia skali uszkodzenia. Zakładając, że mamy do czynienia z typowym obiciem meblem o średnicy np. 4 centymetrów o nieregularnych kształtach.
KROK 1: Poszerzanie otworu
Aby załatać taki ubytek kawałkiem wyciętej płyty, musimy najpierw poszerzyć otwór i nadać mu bardziej regularny kształt. W tym celu np. za pomocy ekierki, wokół uszkodzenia, wykonujemy obrys w kształcie kwadratu. Potem za pomocą specjalnego noża do ciecia płyty karton gips wycinamy w ścianie otwór wzdłuż obrysowanych krawędzi. Należy pamiętać o tym, żeby płyta była cięta pod odpowiednich kątem.
KROK 2: Oczyszczanie krawędzi
Poszerzoną w taki sposób dziurę dokładnie oczyszczamy z pozostałości gipsu i kartonu. Możemy to zrobić np. za pomocą pędzelka malarskiego. Po odkurzeniu krawędzi oraz światła nowopowstałego otworu przygotowujemy podłoże do dalszych prac. W tym celu za pomocą odpowiedniego środka gruntujemy powierzchnię wewnątrz i wokół otworu. Do zagruntowania powierzchni przed szpachlowaniem polecamy głęboko penetrujący środek np. Knauf Universalgrund.
KROK 3: Gruntowanie i przygotowanie łaty
Grunt potrzebuje czasu na wchłonięcie się, dlatego kolejne operacje w ścianie należy wykonywać dopiero po jego wyschnięciu. W zależności od podłoża czas schnięcia gruntu może trwać w przedziale od 3 do 24 godzin. Przy dobrej wentylacji oraz wysokiej temperaturze czas jest zdecydowanie mniejszy. Kiedy grunt będzie wysychał, my możemy zacząć przygotowywać łatę. W tym celu z kawałka płyty gips karton wycinamy kwadrat odpowiadający rozmiarom przygotowanego wcześniej w ścianie otworu.
KROK 4: Wtapianie łaty
Z wyciętym z płyty kwadracie należy fazować krawędzie. Podobnie jak przy wycinaniu, należy zrobić to pod odpowiednim katem, co zapobiegnie wpadnięciu laty do otworu, a także zapewni jej odpowiednie spasowanie.
Przygotowaną i spasowaną łatę wtapiamy za pomocą gipsowej masy naprawczej. Do tego typu pracy polecamy masę Knauf Uniflott.
KROK 5: Wykonanie zbrojenia
W pierwszej kolejności masę nakładamy na krawędzie otworu oraz na łatę. Następnie łatę osadzamy w otworze, a miejsca połączeń szczelnie wypełniamy zaprawą. Po wypełnieniu połączeń, masę Uniflott pozostawiamy na około 50 min. Po upływie tego czasu usuwamy nadmiar zaprawy i równamy powierzchnię. W kolejnym kroku, w miejscu połączenia łaty z otworem, musimy wtopić taśmę zbrojącą np. taśmę Knauf z włókna szklanego.
KROK 6: Wyrównanie spoin i prace wykończeniowe
Po wykonaniu zbrojenia wyrównujemy spoiny i całą powierzchnię na której została nałożona masa. Po wyschnięciu powierzchni należy jeszcze nałożyć masę finiszową np. Knauf Fill and Finish Light, a po wyschnięciu tej masy pozostaje nam już tylko cieszyć się, że po naszej dziurze nie pozostał już nawet ślad.